پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > کاربردهای فضایی - صفحه داخلی 
دلیل مطالعه سیارک ها1395/06/23

دلیل مطالعه سیارک ها

با اینکه مطالعه اجرام بزرگ فضایی مانند ماه یا مریخ با اهمیت تر از مطالعه سیارک ها به نظر می رسد، ولی دانشمندان معتقدند با مطالعه سیارک ها می توانیم اطلاعات بسیار مفیدی درباره نحوه تشکیل منظومه شمسی و کشف منشا حیات به دست آوریم. در ادامه، ۴ دلیل عمده مطالعه سیارک ها شرح داده می شود.

سیارک چیست؟

سیارک‌ها یا خرده سیاره ها (Asteroids, Minor Planets) سیارات بسیار کوچکی هستند که از سنگ و مواد معدنی ساخته شده‌اند. هزاران سیارک در منظومه خورشیدی ما وجود دارد. بسیاری از آن‌ها بین مدار مریخ (Mars) و مدار مشتری (Jupiter) قرار گرفته‌اند و به گرد خورشید می‌چرخند. دلیل اینکه اغلب آن ها در این منطقه هستند احتمالا این است که در مدار بین این دو سیاره، سیاره دیگری نیز وجود داشته است که به علت جاذبه شدید مشتری متلاشی شده است و سیارک‌ها پدید آمده اند. سیارک های دیگری نیز در مکان‌های دیگر منظومه خورشیدی و حتی در نزدیکی زمین یافت می‌شوند. سیارک ها بر اساس مشخصاتشان دسته بندی می شوند. اکثر سیارک ها در سه گروه «نوع C»، «نوع M» و «نوع S» قرار می گیرند. این نامگذاری بر اساس مواد موجود در سیارک انجام می شود (C = کربن، M = فلز و S = سیلیکات یا سنگ). سیارک ها اندازه های متفاوتی دارند و قطر بعضی از آن ها حتی به 1000 کیلومتر هم می رسد.

۱. مطالعه نحوه تشکیل منظومه شمسی

سیارک ها باقی ماندة اجزای تشکیل دهنده سیاره ها هستند. مطالعه و بررسی گردوغبار موجود روی سطح سیارک به دانشمندان در درک نحوه شکل گیری منظومه شمسی کمک می کند. با توجه به اینکه کمربند سیارک ها در حد فاصل میان سیاره های سنگی داخلی منظومه شمسی و سیاره های غول پیکر گازی خارجی منظورمه شمسی قرار دارند، مطالعه مواد موجود در سیارک ها ممکن است دلیل تفاوت سیاره ها را آشکار سازد.

۲. خطر برخورد سیارک ها با زمین

این مطالعات دانش ما را در مورد سیارک هایی که خطر برخورد با زمین را دارند افزایش می دهد. با توجه به اینکه مسیر حرکت بعضی سیارک ها به شکل بیضی کشیده است، این سیارک ها هر چند وقت یک بار از مدار زمین عبور می کنند و گاهی بسیار به زمین نزدیک می شوند. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۰، سیارک AL30 به قطر ۱۱ متر از فاصله ۱۳۰هزار کیلومتری زمین عبور کرد و پیشبینی می شود که در سال ۲۰۳۶ سیارک Apophis به قطر ۳۲۵ متر از فاصله ۳۰هزار کیلومتری زمین عبور نماید. نکته جالب درباره سیارک Apophis این است که ابتدا بر اساس مشاهدات اولیه در سال ۲۰۰۴، احتمال برخورد این سیارک با زمین در سال ۲۰۲۹، نزدیک به ۳٪ اعلام شد و این موضوع باعث بروز نگرانی های گسترده در آن بازه زمانی شد. البته بعدا محاسبات دقیق تر نشان داد که این سیارک با فاصله از زمین عبور خواهد کرد.


شکل - مدار زمین، مریخ، انواع سیارک های نزدیک به زمین و کمربند سیارک بین مریخ و مشتری

به طور میانگین، هر صد سال یک بار سیارکی با اندازه بزرگ تر از ۵۰ متر به زمین برخورد می کند و مشکلاتی را ایجاد می کند. البته احتمال برخورد سیارک های بسیار بزرگ با زمین ناچیز است ولی به دلیل تبعات ویرانگر چنین حادثه ای، مطالعه ساختار، اندازه و مسیر حرکت سیارک ها از اهمیت برخوردار است.

۳. استخراج ذخایر ارزشمند از سیارک ها

با مطالعه سیارک ها می توان منابع و ذخایر مواد موجود در فضای نزدیک زمین را شناسایی کرد. سیارک هایی مانند بنو (Bennu) حاوی ذخایر طبیعی آب، مواد ارگانیک و فلزات هستند. آینده اکتشافات فضایی و توسعه اقتصادی ممکن است نیازمند استخراج منابع و استفاده از ذخایر سیارک ها باشد. به عنوان مثال از مواد خام استخراج شده از این سیارک ها می توان در ساخت سازه های فضایی یا تولید سوخت فضاپیماها بهره برد. به همین دلیل مطالعه مواد موجود در سیارک ها دارای اهمیت می باشد. دانشمندان تخمین می زنند که ارزش مواد معدنی موجود در کمربند سیارک های بین مدار مریخ و مشتری معادل یکصد میلیارد دلار به ازای هر یک از ساکنان زمین باشد.

۴. کشف منشا حیات


Photo Credit: Jenny Mottar

از منظر علوم طبیعی، دانشمندان هنوز درک درستی از منشا حیات بر روی زمین ندارند. به نظر می رسد بعضی سیارک ها دارای مواد ارگانیک (با پایه کربن) هستند و احتمالا در گذشته دارای آب بوده اند. ترکیبات شیمیایی موجود در این سیارک ها، از ترکیبات موجود بر روی زمین ابتدایی تر بوده و شرایطی مشابه شرایط منظومه شمسی در سال های جوانی آن دارد. در نتیجه دانشمندان امیدوارند که با مطالعه آنها بتوان اطلاعات مفیدی درباره منشا حیات بر روی زمین به دست آورد. علاوه بر این دانشمندان اعتقاد دارند سیارک هایی که در گذشته با زمین برخورد کرده اند ممکن است شرایط را برای زندگی موجودات زنده فراهم کرده باشند.

 

نمایش: 771بازگشت به صفحه کاربردهای فضایی >>