پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > کاربردهای فضایی - صفحه داخلی 
چرا دانشمندان از تلسکوپ استفاده می کنند؟1395/04/27

چرا دانشمندان از تلسکوپ استفاده می کنند؟

1. تلسکوپ ها رنگ های زیادی را می بینند.

تلسکوپ ها می توانند نوری را جمع آوری کنند که چشم ما قادر به دیدن آن نیست مانند: رادیویی، ماکروویو، فروسرخ، فرابنفش، امواج x و گاما.

2. تلسکوپ ها نور زیادی را جمع آوری می کنند.

مساحت مردمک های چشم ما تنها چند میلیمتر می باشد، بنابراین ما تنها می توانیم فوتون های یک ناحیه کوچک را جمع آوری کنیم در حالی که تلسکوپ ها می توانند فوتون های نواحی عظیمی را جمع آوری می کنند.

3. تلسکوپ ها جزئیات را به خوبی می بینند.

به خاطر طبیعت موجی نور و اعصاب چشم های ما، تنها می توانیم جزئیات را به باریکی عرض مشتری ببینیم. تلسکوپ ها به ما اجازه می دهند که جزئیات را به خوبی واضح کنیم (مانند نقطه قرمر بزرگ مشتری).

4. تلسکوپ ها می توانند مشاهداتشان را با دوربین ثبت نمایند.

شما می توانید مشاهداتتان را به تصویر بکشید اما تلسکوپ ها می توانند مشاهدات را با جهان به اشتراک بگذارند و این موضوع برای متقاعد کردن منتقدان در خصوص این که آن چه دیده شده، واقعی است اهمیت دارد.

 

تلسکوپ های اعظم فضایی

نام تلسکوپ آژانس سال پرتاب طول موج اهداف اصلی

Hubble Space Telescope 

تلسکوپ فضایی هابل

NASA, ESA 1990 Visible, UV, Near-IR اشیا در اعماق فضا

Chandra X-ray Observatory

رصد خانه چاندرا ایکس ری

NASA 1999 X-ray اهداف مختلف

Spitzer Space Telescope 

تلسکوپ فضایی اسپیتزر

NASA 2003 IR اجسام دور و نزدیک

Herschel Space Observatory

رصدخانه فضایی هرشل

NASA, ESA 2009 Far-IR اهداف مختلف

Planck Observatory

رصدخانه پلانک

ESA 2009 Microwave مایکروویو زمینه کیهانی

Kepler Mission

ماموریت کپلر

NASA 2009 Visible سیارات فراخورشیدی

Fermi Space Telescope

تلسکوپ فضایی فارمی 

NASA 2008 Gamma-ray اهداف مختلف

SWIFT

سویفت (جستجوگر انفجارهای اشعه گاما)

NASA 2004 Gamma-ray, X-ray, Visible اهداف مختلف

INTEGRAL

اینتگرال

ESA 2002 Gamma-ray, X-ray, Visible اهداف مختلف

XMM-Newton

XMM نیوتن

ESA 1999 X-ray اهداف مختلف

GALEX

گلکس

NASA 2003 UV کهکشان ها

COROT

کوروت

CNES, ESA 1995 Optical-UV, Magnetic خورشید و باد خورشیدی

STEREO

استریو

NASA 2006 Visible, UV, Radio خروج جرم از تاج خورشیدی

تلسکوپ فضایی هابل

هابل، پدربزرگ تلسکوپ های فضایی، برای بیشتر از ۱۹ سال از مدار زمین مشاهده شده است. هابل، اولین مشاهده گر بزرگ ناسا، با ارائه تصاویر خیره کننده از اجرام کیهانی بیشمار، و دیدن دورترین فاصله های جهان با عمق فوق العاده خود، تغییرات اساسی ایجاد کرد. هابل مقیاس واقعی جهان، چرخه حیات ستارگان، سیاه چاله ها و شکل گیری اولین کهکشان ها را مشخص کرده است. بعد از پنجمین و آخرین بازسازی انتظار می رفت که حداقل 5 سال دیگر مورد استفاده واقع شود که خوشبختانه در تداخل با جانشین خود (تلسکوپ فضایی جیمز وب) بوده است.

تلسکوپ چاندرا اشعه ایکس 

چاندرا، سومین تلسکوپ بزرگ ناسا از میان ۴ مورد، قدرتمند ترین تلسکوپ ایکس ری جهان می باشد. چاندرا که بر اساس نام یک فیزیکدان آمریکایی- هندی (Subrahmanyan Chandrasekhar) نامگذاری شده، اشعهX  منتشر شده توسط عجیب ترین اشیا جهان مانند اختروش ها که ابرهای وسیع تشکیل شده از گاز و ذرات غبار هستند که به داخل سیاه چاله ها کشیده می شوند،را بررسی می کند. اشعه X زمانی صادر می شود که ماده تا میلیون ها درجه حرارت می بیند. چاندرا بارها با سایر تلسکوپ ها از جمله هابل برای گرفتن عکس های ترکیبی از کهکشان ها و ساکنان کیهان همکاری داشته است. تاکنون سیاه چاله های پنهان شناسایی شده اند، مشاهداتی در خصوص سیاه چاله های پرجرم کهکشان راه شیری و کمان A*  ارائه گردیده است، و حتی اولین تصاویر اشعه X از مریخ گرفته شده است.

تلسکوپ فضایی اسپیتزر (Spitzer Space Telescope)

اسپیتزر آخرین مشاهده گر بزرگی بود که برای جمع آوری اشعه مادون قرمز ساطع شده از اجرام کیهانی مانند کهکشان های دور، سیاه چاله ها و حتی ستاره های دنباله دار در منظومه شمسی ما پرتاب شد. (با توجه به این که اشعه مادون قرمز تا حد زیادی جذب اتمسفر زمین می شود، از زمین به سختی مشاهده می گردد). اسپیتزر اولین تلسکوپی بود که پرتوهای ساطع شده از سیاره های خارج از منظومه شمسی را می دید، در حالی که اصالتا برای این کار طراحی نشده بود. این تلسکوپ درجه حرارت های به اصطلاح مشتری های داغ (Hot Jupiters) را دریافت می کند و متوجه می شود که همه آن ها واقعا داغ نیستند. این تلسکوپ از آخرین خنک کننده هلیوم مایع برای سرد نگه داشتن ابزارآلات خود استفاده می نماید.

رصدخانه خورشیدی و هلیوسفری (سوهو)

در حالی که تلسکوپ های دیگر مشغول به مشاهده ستاره های دور هستند، سوهو متمرکز بر خورشید است. سوهو برای مطالعه ساختار و دینامیک داخلی خورشید مانند باد خورشیدی، طوفانی از ذرات باردار خارج شده از اتمسفر بالای خورشید، طراحی شده است. درک این پدیده خورشیدی کلید اصلی برای پیش بینی بهتر آب و هوای فضا، مانند شعله های خورشیدی، که شبکه های الکتریکی و شبکه های ارتباطی بر روی زمین را تحت تاثیر قرار می دهد، می باشد.

استریو

ماموریت استریو (مشاهده گر روابط خورشیدی) یک فضاپیما است که از دو قسمت تشکیل شده و پس از پرتاب یک قسمت به سمت زمین حرکت می کند و دیگری آن را هدایت می کند. این موقعیت ها اجازه تصویر برداری برجسته از خورشید و پدیده های خورشیدی را می دهد. استریو عکس های سه بعدی از طوفان های خورشیدی معروف به خروج جرم از تاج خورشیدی می گیرد. این فوران های خورشیدی قدرتمند منبع اصلی اختلالات مغناطیسی بر روی زمین، قطع عملیات های ماهواره ای، ارتباطات و سیستم های قدرت می باشد.   

ادامه دارد...

 

نمایش: 491بازگشت به صفحه کاربردهای فضایی >>