پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

مجموعه اخبار فضایی

شرکت OneWeb از کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) خواست مجوز ۱۲۰۰ ماهواره دیگر را صادر کند

شرکت OneWeb از FCC خواست مجوز افزایش تعداد ماهواره‌های منظومه ارتفاع پایین خود را به سه برابر صادر نماید. پیش از این، FCC در ماه ژوئن مجوز ارائه خدمات توسط OneWeb به مشتریان آمریکایی را با استفاده از ۷۲۰ ماهواره صادر کرده بود. با این درخواست جدید، تعداد کل ماهواره‌های منظومه OneWeb به ۱۹۸۰ خواهد رسید.

به گفته شرکت OneWeb، تصمیم ماه سپتامبر FCC مبنی بر تخصیص زمان بیشتر به شرکت‌ها جهت اعزام ماهواره‌های منظومه‌های خود، به این شرکت امکان برنامه‌ریزی برای یک منظومه بزرگتر را داده است.

بر اساس قانون قبلی، FCC شرکت‌ها را ملزم به پرتاب همه ماهواره‌های خود طی ۶ سال از تاریخ صدور مجوز می‌نمود، ولی طبق رویه جدید، شرکت‌ها مدت ۶ سال برای اعزام نیمی از ماهواره‌های منظومه و ۹ سال برای اعزام همه آنها فرصت خواهند داشت.

OneWeb برای FCC نوشت این شرکت منظومه ماهواره‌ای ارتفاع پایین خود را بر طوری طراحی کرده که تمام ماهواره‌ها در یک بازه زمانی ۶ سال پرتاب شده و آغاز به فعالیت نمایند. اگر قانون فعلی در زمان شروع برنامه‌ریزی منظومه این شرکت وجود داشت، شرکت OneWeb منظومه بسیار بزرگتری را پیشنهاد می‌کرد.

این قانون FCC برای جلوگیری از تصاحب فرکانس‌های کاری توسط شرکت‌هاییست که قصد ارسال ماهواره به فضا را ندارند.

 

سازمان فضایی اروپا ارتباط بین تعمیر ماهواره‌ها و از بین بردن زباله‌های فضایی را بررسی می‌کند

سازمان فضایی اروپا دیگر برنامه ارسال یک ماهواره ۱۶۰۰ کیلوگرمی را به مدار ارتفاع پایین زمین برای بازگرداندن ماهواره از کار افتاده Envisat تا سال ۲۰۲۳ دنبال نمی‌کند. بلکه قصد دارد به مطالعه ارتباط بین این ماموریت و فضاپیماهای تعمیرکننده ماهواره بپردازد.

لویزا اینوسنتی، رئیس دفتر فضای تمیز در سازمان فضایی اروپا می‌گوید: «ما در حال شروع مطالعه‌ای هستیم که به ما نشان دهد آیا تغییر طراحی ماموریت جهت افزایش انعطاف‌پذیری فضاپیما و افزودن قابلیت انجام ماموریت‌های تعمیراتی و از جمله حذف اشیاء زائد از مدار تصمیم درستی است یا خیر.»

دفتر فضای تمیز در سازمان فضایی اروپا به موازات این تلاش‌ها، در سال ۲۰۱۸ سرمایه‌ای معادل ۱۰ میلیون یورو برای توسعه فناوری بازوی روباتیک با کاربردهای مختلف از جمله تعمیر ماهواره و از بین بردن زباله‌های فضایی دریافت خواهد نمود.

به گفته اینوسنتی، اکنون تمرکز این دفتر بر روی بازوی روباتیک است، چرا که این گزینه قابلیت کاربرد در تعمیر ماهواره را نیز دارد، ولی طرح تور (برای گرفتن ماهواره‌های از کار افتاده) نیز رها نشده و در صورت عدم موفقیت بازوی روباتیک به عنوان یک گزینه پشتیبان باقی خواهد ماند.

 

بودجه جدید برای سرعت بخشیدن به رشد استارت‌آپ‌های فضایی ژاپن

دولت ژاپن گفت قصد دارد بودجه‌ای تقریبا یک میلیارد دلاری را در طی ۵ سال برای حمایت از توسعه استارت‌آپ‌های فضایی این کشور اختصاص دهد. این بودجه توسط بانک توسعه ژاپن، سازمان نوسازی صنعتی و سازمان‌های دیگر تامین خواهد شد.

یکی دیگر از اقدامات این بسته حمایتی برقراری ارتباط بین سرمایه‌گذاران (حقیقی و حقوقی) و شرکت‌های نوپا است. اسناد دولتی فهرستی از ۴۶ شرکت عضو این برنامه را که از شرکت کاربر ماهواره Sky Perfect تا شرکت هواپیمایی ژاپن و نیکون را در بر می‌گیرد منتشر کردند.

این بسته حمایتی همچنین شامل پروژه‌هایی برای یافتن استعدادهایی برای شرکت‌های نوپای فضایی و همکاری فنی بین شرکت‌ها و سازمان فضایی ژاپن (JAXA) می‌باشد.

 

شرکت Exos Aerospace برای اولین پرتاب زیرمداری خود آماده می‌شود

شرکت Exos Aerospace پس از تکمیل یکی از تست‌های کلیدی و اخذ مجوزهای لازم برای استفاده از موشک زیرمداری قابل بازیابی خود در ماه آوریل آماده می‌شود. این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد که آزمایش شناوری موشک زیرمداری خودکار خود را در ۱۷ مارچ در تگزاس با موفقیت به پایان رسانیده است. در این آزمایش، موشک در حالی که از یک جرثقیل آویزان شده بود، با روشن کردن موتور خود در هوا شناور شد و کارایی سیستم‌های پیشرانش، هدایت و سامانه‌های دیگر آن مورد آزمایش قرار گرفت.

شرکت Exos Aerospace قصد دارد در تاریخ ۷ آوریل اولین پرتاب موشک خود را تا ارتفاع ۸۰ کیلومتری به انجام رساند. این موشک قرار است در اولین پرتاب خود، محموله‌هایی را از مشتریان شرکت حمل نماید. یکی از اهداف این پرواز اثبات شرایط لازم برای عضویت در برنامه فرصت‌های پروازی ناسا می‌باشد. در حال حاضر شرکت‌های Blue Origin، UP Aerospace و Virgin Galactic در این برنامه حضور دارند که خدمات پروازهای زیرمداری را ارائه می‌نمایند.

انتهای پیام / ۱۶۴


٠٨:١٠ - سه شنبه ٧ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ٣٢٩٨٣    /    تعداد نمایش : ٥٣٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: