پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

شرکت‌های بزرگ اپراتور کیوب‌ست به دستورالعمل خروج ماهواره‌ها از مدار پایبند هستند

شرکت‌های Planet و Spire که دو اپراتور بزرگ منظومه‌های تجاری کیوب‌ست در مدار هستند، می‌گویند ماهواره‌های خود را طوری مدیریت می‌کنند که پس از اتمام دوره فعالیت، بیشتر از مدت مورد تایید دستورالعمل‌های بین‌المللی در فضا سرگردان نمانند.

ماهواره‌های این شرکت‌ها، در زمانی کمتر از ۲۵ سال بعد از پایان فعالیت خود، در جو زمین می‌سوزند. این زمان توسط کمیته بین-آژانسی هماهنگی زباله‌های فضایی (IADC) پیشنهاد شده است.

شرکت Planet Earth Observation دارای ۲۰۰ ماهواره جهت تصویربرداری در مدار ارتفاع پایین زمین است که شامل ۵ ماهواره کوچک RapidEye، ۱۳ ماهواره کوچک SkySat و ۱۸۲ کیوب‌ست Dove می‌باشد. این بزرگ‌ترین منظومه حال حاضر در فضاست. Spire یک شرکت تجاری فعال در زمینه آب‌و‌هوا، ردیابی کشتی و (به زودی) ردیابی پروازهاست که دارای ۵۸ کیوب‌ست لمور در مدار می‌باشد.

مایک صفیان، مدیر ارشد پرتاب و شبکه جهانی ایستگاه های زمینی شرکت Planet، گفت این شرکت مدار ۵۰۰ کیلومتری را برای ماهواره‌های خود هدف‌گذاری کرده و این ارتفاع کم، نابودی ماهواره‌ها را در ۵ تا ۱۰ تضمین می‌کند.

به عقیده صفیان مشکل تبدیل ماهواره‌های کوچک به زباله‌های فضایی، با ورود صنعت پرتاب به حوزه ماهواره‌های کوچک حل خواهد شد. چرا که هنگامی که پرتابگرهای اختصاصی بیشتری در دسترس باشند، شرکت‌ها مجبور نخواهند شد تا ماهواره‌هایشان را به مدارهای ارتفاع بالا ارسال کنند. در مدارات ارتفاع بالا بدون استفاده از سیستم مخصوص خروج ماهواره از مدار، ماهواره به زباله فضایی تبدیل می‌شود.

به عنوان مثال اگر گزینه‌های محدودی برای پرتاب وجود داشته باشد، و شما قصد داشته باشید یک کیوب‌ست را به فضا پرتاب کنید، یا باید آن را به مداری در ارتفاع ۸۰۰ کیلومتری بفرستید و یا مثلا به مدت ۳ سال صبر کنید. ولی با افزایش گزینه‌های پرتاب به ارتفاعات پایین، این مشکل به مرور از بین خواهد رفت.

پرتاب موفق موشک الکترون شرکت Rocket Lab که در ژانویه انجام شد، می‌تواند نویدبخش آغاز ارائه فرصت‌های متنوع پرتاب ماهواره‌های کوچک باشد. شرکت ویرجین اوربیت هم آغاز پرتاب هواپایه ماهواره‌های کوچک را برای امسال برنامه‌ریزی کرده است.

اگر قانون مجوز دفاع ملی آمریکا به تصویب برسد، اجازه همکاری تجاری دولت آمریکا با ماهواره‌هایی که توسط پرتابگرهای روسی پرتاب شده‌اند را به این کشور نمی‌دهد و این موضوع که استفاده از موشک‌های سایوز، پروتون و آنگارا را محدود می‌نماید، گزینه‌های موجود برای پرتاب را کاهش خواهد داد. البته احتمالا این قانون دارای استثناهایی باشد.

شرکت‌های Capella Space و Blacksky نیز که در زمینه سنجش از دور فعالیت می‌کنند اعلام کرده‌اند که منظومه‌های ماهواره‌ای آنها به دستورالعمل ۲۵ ساله پایبند خواهد بود.

پیام بنازاده، مدیرعامل و یکی از موسسان شرکت Capella Space گفت منظومه ماهواره‌های SAR این شرکت در ارتفاع بین ۴۵۰ تا ۵۲۰ کیلومتری عمر مفید ۳ ساله خواهند داشت. آنتن‌های بزرگ مورد نیاز برای تصویربرداری SAR مانند بادبان‌های عظیم عمل می‌کنند و حتی اگر موتورهای ماهواره از کار بیافتند به دلیل وجود نیروی پسا (درگ اتمسفر) در زمان کوتاه‌تری به جو وارد می‌شوند.

جیسِن اندروز، رئیس شرکت Blacksky نیز گفت ماهواره‌های این شرکت که در ارتفاع ۴۵۰ کیلومتری قرار دارند، بدون نیاز به استفاده از یک سیستم فعال، در مدت ۳ الی ۴ ماه از مدار خارج خواهند شد. به گفته وی، شرکت Spaceflight Industries، (مالک Blacksby) نیز از خط مشی ۲۵ ساله تبعیت می‌نماید. 

منبع: Spacenews

انتهای پیام / ۱۶۴


١٥:١٥ - سه شنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٣١٨٦٩    /    تعداد نمایش : ٥٠٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: