پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > استانداردهای فضایی 

همکاری اروپا برای استانداردسازی فضایی (ECSS)

این همکاری در سال ۱۹۹۳ به منظور ایجاد مجموعه ای از استانداردهای منسجم و قطعی برای استفاده در کل فعالیت های فضایی اروپا تاسیس گردید. با وجود اینکه این همکاری با هدف رفع نیاز فضایی اروپا تاسیس شد، ولی در سطح جهانی اهمیت یافت و منابع ارزشمندی را جهت توسعه علوم فضایی در اختیار عموم قرار داد. استانداردهای ECSS معمولا به صورت اجباری در ماموریت های سازمان فضایی اروپا استفاده می شود. در عین حال از کاربران درخواست می شود که بازخورد کاربرد این استانداردها را ارائه دهند که این رویکرد باعث زنده و پویا بودن استانداردها می شود. معماری مستندات ECSS شامل سه بخش کلی «مدیریت»، «تضمین محصول» و «مهندسی» است که هر یک از آن ها شامل مجموعه ای از اسناد استاندارد هستند که آنها نیز به چهار سطح تقسیم می شوند و تا سطح جزئیات از جزئیات مورد نیاز برای افتراق توابع (function) اصلی، موضوعات (disciplines) و فعالیت های این چهار سطح به شکل زیر تعریف می شود:

  • سطح صفر (ECSS-P-00): سیاست ها و اهداف سیستم ECSS و معماری آن را به همراه قوانین اصلی برای ایجاد، اعتبارسنجی و نگهداری از اسناد و مدارک بیان می کند.
  • سطح ۱ (ECSS-M-00، ECSS-Q-00، ECSS-E-00): استراتژی مورد نظر در دامنه خاص را توصیف می کند که طی آن یک دیدگاه کلی از الزامات، و شرحی از روابط بین عناصر (و اسناد) در سطح ۲ ارائه می دهد.
  • سطح ۲ (ECSS-M-10، ECSS-Q-10 و...) اهداف و وظایف مورد نیاز برای تمام جنبه ها در حوزه مشخص (سازمان بانی پروژه، تضمین کیفیت، مهندسی سیستم و غیره) را توصیف می کند.
  • سطح ۳: روش ها، روندها و ابزارهای توصیه شده برای دستیابی به نیازمندیهای اسناد سطح ۲ را توصیف می کند. علاوه بر این، محدودیت ها و الزامات مورد نظر برای رابط ها، و عملکرد محصول و یا فعالیت مشخص را تعریف می کند. اسناد سطح ۳ در واقع دستورالعمل هستند و این اجازه وجود دارد که به تناسب نیازهای پروژه، سازگار شوند.

 

استاندارد ECSS-E-20-01A با عنوان مهندسی فضایی:

در این استاندارد به تعریف نیازمندیها و پیشنهادات برای طراحی و تست اجزای فرکانس رادیویی و تجهیزاتی پرداخته می شود که برای دستیابی به عملکرد مقبول نسبت به عملیات بدون مالتیپکشن در خدمات فضایی می باشد. این استاندارد شامل:

- الزامات برنامه ریزی برای تأیید؛

- تعریف یک مسیر برای انطباق با الزامات؛

- الزامات طراحی و حاشیه آزمون؛

- ضمایم آموزشی که ارائه دهنده دستورالعمل های فرآیندهای طراحی و آزمون.

این استاندارد به گونه ای در نظر گرفته شده است که منجر به طراحی و صحت سنجی موثر عملکرد مالتیپکشن تجهیزات شده و به تبع آن باعث ایجاد اطمینان بالا در دستیابی به عملیات تولید موفق می شود.

این استاندارد رویدادهای مالتیپکشنِ تمام کلاس های اجزا و تجهیزات ماهواره فرکانس رادیویی و همچنین تمام باندهای فرکانسی مطلوب را تحت پوشش قرار می دهد. عملیات در CW (شکل موج مداوم) حامل منفرد و مد مدوله شده موج پالس و همچنین عملیات چند حامل را شامل می شوند. این استاندارد فرآیندهای شکست ناشی از فرآیندهای برخورد، مانند تشکیل پلاسما را شامل نمی شود.

این استاندارد قابل اجرا در تمام ماموریت های فضایی است.

استاندارد ECSS-E-AS-11C با عنوان مهندسی فضایی: 

این سند به شناسایی بندها و الزامات اصلاح شده با توجه به استاندارد ISO 16290 (سامانه های فضایی، تعریف سطوح آمادگی فناوری (TRLs) و معیارهایی برای ارزیابی آنها) می پردازد.

استاندارد ISO 16290 (سیستم های فضایی - تعریف سطوح آمادگی فناوری (TRLs) و معیارهای آنان ارزیابی) برگرفته از ISO TC20 / SC14 می باشد؛ توضیحات TRL و دستاوردهایی که مورد درخواست برای فعال کردن ارزیابی TRL در هر سطح بوده است به طور کامل در سطح بین المللی مورد بحث قرار گرفته، مورد توافق اعضای ISO و به عنوان استاندارد ISO 16290 منتشر شده است.

با هدف توسعه بین المللی بکارگیری از استانداردهای مرتبط با TRL، ECSS فعالانه در آماده سازی ISO 16290 کمک کرده است.

با تصویب این مقررات ECSS، اتخاذ و استفاده از ISO 16290 با حداقل تغییرات، مشخص در سند حاضر، این اجازه را داده است که به عنوان مرجع و برای ایجاد یکپارچگی در سیستم استانداردهای ECSS مورد استفاده قرار گیرد.

استاندارد ECSS-E-ST-10-02C با عنوان مهندسی فضایی (راستی آزمایی)

این استاندارد با هدف انتشار الزامات برای تایید تولید سامانه های فضایی تدوین شده است.

در این استاندارد به تعریف رویکردهای پایه ای فرآیند راستی آزمایی پرداخته شده و شاخص های مورد نظر برای تعریف راهبردهای راستی آزمایی و همچنین مشخص نمودن الزامات برای اجرایی نمودن برنامه راستی آزمایی می باشد. این استاندارد همچنین شامل لیستی از مستندات مورد انتظار (به بیان دیگر تعاریف نیازمندیهای اسناد DRD) می باشد.

این استاندارد برای اعمال به محصولات مختلف در سطوح مختلف، یکی از تجهیزات به صورت منفرد گرفته تا یک سامانه کامل (شامل سخت افزار و نرم افزار بخش فضایی، بخش زمینی، پرتاب و سیستم های حمل و نقل، ابزار امنیتی و GSE)، در نظر گرفته شده است.

جوانب راستی آزمایی مرتبط با هر موضوع (یک بخش از بخش های فنی دخیل در طراحی) در استاندارد خاص مرتبط با همان موضوع مورد بررسی قرار گرفته است.

جزئیات مورد نیاز برای تست در ECSS E-ST-10-03 پوشش داده شده است.